Club Champions
City Oval Club Champions for 2020/21 Season
Ladies Championship Singles, Winner Sandy Grano, R/Up Janine Roberts.
Men’s Championship Singles, Winner Wayne Roberts, R/Up Chris Smith.
Ladies Minor Champion, Not run, due to lack of entries
Men’s Minor Champion, Winner Gary O’Neil, R/Up Gary Hamilton.
Ladies 2 Bowl Singles, Winner Rosaleen Ryan, R/Up Elizabeth Kierce.
Men’s 2 Bowl Singles, Winner Leigh McKenzie, R/Up Peter Cameron.
Open Singles, Winner R/Up
Ladies President’s Handicap, Winner Elizabeth Kierce, R/Up Sandy Grano.
Men’s President’s Handicap, Winner Wayne Roberts, R/Up Chris Smith.
Ladies 100 Up, Winner Elizabeth Kierce, R/Up Janine Roberts.
Men’s 100 Up, Winner Peter Cameron, R/Up Chris Smith.
Ladies Pairs, Winners Sally McCracken / Janine Roberts.
R/Up Maureen Lynch / Elizabeth Kierce.
Men’s Pairs, Winners Brian Coutts / Chris Smith
R/Up Leigh McKenzie / Wayne Roberts
Mixed Pairs, Winners Janine Roberts / Wayne Roberts
R/Up Bryan Coutts / Kathleen McKenzie
2018-2019
Club Champions | Ladies | Men |
Open Singles | ||
Singles | Michelle Tait | Peter Cameron |
2 bowl Singles | Janine Roberts | Terry O’Farrell |
Tasmanian H’cap | Peter Oxlade | |
Presidents H’cap | Jenny Harman | Ian Robinson |
Pairs | Liz Kierce / Jenny Harman |
Leigh McKenzie/ Wayne Roberts |
Minor Singles | Helen Sculley | Darren Kurzman |
Mixed Pairs | Cheryl Magrath / Mitch Walton |
Most consistent player as per bowlers votes each week
– Connaughton Medal – Joe Arnold
– Bennett/McIvor Medal – Helen Sculley
BDBD Womens Four Champions. Helen Scully, Janine Roberts, Sandy Grono and Michelle Tait
BDBD Womens Triple Champions. Kerry Watts Janine Roberts and Michelle Tait (also winning Region Final and reaching semi Finals of the State
BDBD Over 60 Pairs Womens Champions Janine Roberts and Sandy Grono (also winning Region Final )
BDBD Womens Singles – Michelle Tait
BDBD Womens Champion of Champions – Michelle Tait
BDBD Novice Singles Mens ) – Leigh McKenzie
Congratulations to Sophie who was selected again to represent Victoria
Mid-week Pennants
Div1: 2nd – runner up in Grand final
Div2: Finished
Div3: Finished
Weekend Pennants
Div1: Finished
Div2: 2nd – Runner Up in Grand Final
Div4: Finished
Div6: Finished
Div8: Finished
Div9: Finished
2017-2018
Club Champions | Ladies | Men |
Open Singles | Wayne Roberts | |
Singles | Michelle Tait | Ben Morris |
2 bowl Singles | Michelle Tait | David O’Sullivan |
Tasmanian H’cap | Michelle Tait | Wayne Roberts |
Presidents H’cap | Janine Roberts | Wayne Roberts |
Pairs |
Sandi Grono / Michelle Tait |
Bryan Coutts / Chris Smith |
Minor Singles | Brian Smith | |
Mixed Pairs |
Kerry Watts / John Peddleston |
Most consistent player as per bowlers votes each week
– Connaughton Medal – Chris Smith
– Bennett/McIvor Medal – Wayne Roberts
BDBD Womens Four Champions. Helen Scully, Janine Roberts, Sandy Grono and Michelle Tait
BDBD Womens Triple Champions. Kerry Watts Janine Roberts and Michelle Tait (also winning Region Final and reaching semi Finals of the State
BDBD Over 60 Pairs Womens Champions Janine Roberts and Sandy Grono (also winning Region Final )
BDBD Womens Singles – Michelle Tait
BDBD Womens Champion of Champions – Michelle Tait
BDBD Mens Triples (runners up) – Terry O’Farrell, Peter Cameron and Wayne Roberts
Congratulations to Sophie who was selected to represent Victoria for the South Australian Test Series returning with medals in Pairs and triples
Mid-week Pennants
Div1: Finished
Div2: Finished
Div3: Finished
Weekend Pennants
Div1: Finished
Div2: Finished
Div4: Finished
Div6: Finished
Div8: Finished
Div9: Finished
2016-2017
Club Champions | Ladies | Men |
Singles | Madeleine Curtis | Stan Meale |
2 bowl Singles | Michelle Tait | Wayne Roberts |
Tasmanian H’cap | Helen Kinnersly | Robert Vance |
Presidents H’cap | Michelle Tait | Allan Man |
Pairs | Michelle Tait/ Helen Kinnersly | Adrian Graham/ Max Sargent |
Minor Singles | N/A | Ian Robinson |
Mixed Pairs | Janine and Wayne Roberts |
2015-2016
Mid-week Pennants
Div1: Finished 2 Wins 13 Lost 5 Points 202 Runner up Grand Final
Div3: Finished 3 Wins 12 Lost 6 Points 185 Winner Grand Final
Div4: Finished 1 Wins 17 Lost 1 Points 254 Winner Grand Final
Weekend Pennants
Premier: Finished 6 Wins 8 Lost 11 Points 114
Div2: Finished 11 Wins 6 Lost 9 Points 202 Runner up Grand Final after Tie at 100 ends
Div4: Finished 5 Wins 8 Lost 9 Points 153
Div6: Finished 1 Wins 16 Lost 1 Points 258 Runner up Grand Final
Div8: Finished 2 Wins 12 Lost 5 Points 214 Knocked out in Semi Final
Div9: Finished 6 Wins 1 Lost 15 Points 23
Club Champions | Ladies | Men |
Singles | Jan Vance | Wayne Robers |
2 bowl Singles | Rosaleen Ryan | Wayne Roberts |
Tasmanian H’cap | Rosaleen Ryan | David Flintoff |
Presidents H’cap | Rosaleen Ryan | Terry O’Farrell |
Pairs | C. McGrath/J. Vance | L. Simms/R. Coxall |
Minor Singles | Peter Oxlade | |
Mixed Pairs |
State and Representative Games
Peter Orr Over 60’s Singles (Charlie Bolte Runner-up)
Sophie Kurzman Victorian Gold Squad; …Shield ; youngest player to play Premiers
Kerry Watts
Wayne Roberts
Heath Fumberger
Peter Cameron
Terry O’Farrell