Club Champions

 

 

2017-2018

 

Club Champions  Ladies Men
 Open Singles    Wayne Roberts
 Singles  Michelle Tait  Ben Morris
 2 bowl Singles  Michelle Tait  David O'Sullivan
 Tasmanian H'cap  Michelle Tait  Wayne Roberts
 Presidents H'cap  Janine Roberts  Wayne Roberts
 Pairs

 Sandi Grono /

Michelle Tait

 Bryan Coutts /

Chris Smith

 Minor Singles    Brian Smith
 Mixed Pairs

 Kerry Watts / John

Peddleston

 

Most consistent player as per bowlers votes each week 
- Connaughton Medal - Chris Smith
- Bennett/McIvor Medal - Wayne Roberts

BDBD Womens Four Champions. Helen Scully, Janine Roberts, Sandy Grono and Michelle Tait 
BDBD Womens Triple Champions. Kerry Watts Janine Roberts and Michelle Tait (also winning Region Final and reaching semi Finals of the State
BDBD Over 60 Pairs Womens  Champions Janine Roberts and Sandy Grono (also winning Region Final )
BDBD Womens Singles - Michelle Tait
BDBD Womens Champion of Champions - Michelle Tait
BDBD Mens Triples (runners up) - Terry O'Farrell, Peter Cameron and Wayne Roberts

Congratulations to Sophie who was selected to represent Victoria for the South Australian Test Series returning with medals in Pairs and triples

Mid-week Pennants
Div1
: Finished 
Div2: Finished 
Div3: Finished 

Weekend Pennants
Div1
: Finished 
Div2: Finished 
Div4: Finished 
Div6: Finished 
Div8: Finished 
Div9: Finished 

 

2016-2017

Club Champions  Ladies Men
 Singles  Madeleine Curtis   Stan Meale
 2 bowl Singles  Michelle Tait  Wayne Roberts
 Tasmanian H'cap  Helen Kinnersly Robert Vance
 Presidents H'cap  Michelle Tait  Allan Man
 Pairs  Michelle Tait/ Helen Kinnersly  Adrian Graham/
Max Sargent
 Minor Singles  N/A  Ian Robinson
 Mixed Pairs  Janine and Wayne Roberts  

 

2015-2016

Mid-week Pennants
Div1
: Finished 2 Wins 13 Lost 5 Points 202 Runner up Grand Final
Div3: Finished 3 Wins 12 Lost 6 Points 185  Winner Grand Final
Div4: Finished 1 Wins 17 Lost 1 Points 254 Winner Grand Final

Weekend Pennants
Premier
: Finished 6 Wins 8 Lost 11 Points 114
Div2: Finished 11 Wins 6 Lost 9 Points 202 Runner up Grand Final after Tie at 100 ends
Div4: Finished 5 Wins 8 Lost 9 Points 153
Div6: Finished 1 Wins 16 Lost 1 Points 258 Runner up Grand Final
Div8: Finished 2 Wins 12 Lost 5 Points 214 Knocked out in Semi Final
Div9: Finished 6 Wins 1 Lost 15 Points 23

Club Champions  Ladies Men
 Singles  Jan Vance   Wayne Robers
 2 bowl Singles  Rosaleen Ryan  Wayne Roberts
 Tasmanian H'cap  Rosaleen Ryan  David Flintoff
 Presidents H'cap  Rosaleen Ryan  Terry O'Farrell
 Pairs  C. McGrath/J. Vance  L. Simms/R. Coxall
 Minor Singles    Peter Oxlade
 Mixed Pairs    

State and Representative Games

Peter Orr Over 60's Singles (Charlie Bolte Runner-up)
Sophie Kurzman Victorian Gold Squad; ...Shield ; youngest player to play Premiers
Kerry Watts
Wayne Roberts
Heath Fumberger
Peter Cameron
Terry O'Farrell