Club Champions

2017-2018

Club Champions  Ladies Men
 Open Singles  Wayne Roberts
 Singles  Michelle Tait  Ben Morris
 2 bowl Singles  Michelle Tait  David O’Sullivan
 Tasmanian H’cap  Michelle Tait  Wayne Roberts
 Presidents H’cap  Janine Roberts  Wayne Roberts
 Pairs  Sandi Grono /

Michelle Tait

 Bryan Coutts /

Chris Smith

 Minor Singles  Brian Smith
 Mixed Pairs  Kerry Watts / John

Peddleston

 

Most consistent player as per bowlers votes each week
– Connaughton Medal – Chris Smith
– Bennett/McIvor Medal – Wayne Roberts

BDBD Womens Four Champions. Helen Scully, Janine Roberts, Sandy Grono and Michelle Tait
BDBD Womens Triple Champions. Kerry Watts Janine Roberts and Michelle Tait (also winning Region Final and reaching semi Finals of the State
BDBD Over 60 Pairs Womens  Champions Janine Roberts and Sandy Grono (also winning Region Final )
BDBD Womens Singles – Michelle Tait
BDBD Womens Champion of Champions – Michelle Tait
BDBD Mens Triples (runners up) – Terry O’Farrell, Peter Cameron and Wayne Roberts

Congratulations to Sophie who was selected to represent Victoria for the South Australian Test Series returning with medals in Pairs and triples

Mid-week Pennants
Div1
: Finished
Div2: Finished
Div3: Finished

Weekend Pennants
Div1
: Finished
Div2: Finished
Div4: Finished
Div6: Finished
Div8: Finished
Div9: Finished

2016-2017

Club Champions  Ladies Men
 Singles  Madeleine Curtis  Stan Meale
 2 bowl Singles  Michelle Tait  Wayne Roberts
 Tasmanian H’cap  Helen Kinnersly Robert Vance
 Presidents H’cap  Michelle Tait  Allan Man
 Pairs  Michelle Tait/ Helen Kinnersly  Adrian Graham/
Max Sargent
 Minor Singles  N/A  Ian Robinson
 Mixed Pairs  Janine and Wayne Roberts

2015-2016

Mid-week Pennants
Div1
: Finished 2 Wins 13 Lost 5 Points 202 Runner up Grand Final
Div3: Finished 3 Wins 12 Lost 6 Points 185  Winner Grand Final
Div4: Finished 1 Wins 17 Lost 1 Points 254 Winner Grand Final

Weekend Pennants
Premier
: Finished 6 Wins 8 Lost 11 Points 114
Div2: Finished 11 Wins 6 Lost 9 Points 202 Runner up Grand Final after Tie at 100 ends
Div4: Finished 5 Wins 8 Lost 9 Points 153
Div6: Finished 1 Wins 16 Lost 1 Points 258 Runner up Grand Final
Div8: Finished 2 Wins 12 Lost 5 Points 214 Knocked out in Semi Final
Div9: Finished 6 Wins 1 Lost 15 Points 23

Club Champions  Ladies Men
 Singles  Jan Vance  Wayne Robers
 2 bowl Singles  Rosaleen Ryan  Wayne Roberts
 Tasmanian H’cap  Rosaleen Ryan  David Flintoff
 Presidents H’cap  Rosaleen Ryan  Terry O’Farrell
 Pairs  C. McGrath/J. Vance  L. Simms/R. Coxall
 Minor Singles  Peter Oxlade
 Mixed Pairs

State and Representative Games

Peter Orr Over 60’s Singles (Charlie Bolte Runner-up)
Sophie Kurzman Victorian Gold Squad; …Shield ; youngest player to play Premiers
Kerry Watts
Wayne Roberts
Heath Fumberger
Peter Cameron
Terry O’Farrell